Madonna Della Strada - wywiad z Ks. Proboszczem

Madonna Della Strada – Matka Boża Dobrej Drogi

(wywiad z naszym Księdzem Proboszczem – Prałatem Zenonem Ryznerem)

 

Ks. Adam Meyer: Skąd pomysł, aby boczna kaplica została poświęcona Matce Bożej Dobrej Drogi?

 

Ks. Proboszcz: Skoro patronuje nam św. Krzysztof, który szczególnie opiekuje się - jak wierzymy - wszystkimi podróżującymi, to Matka Boża Dobrej Drogi i Szczęśliwych Powrotów doskonale dopełnia Jego wstawiennictwo u Boga za tymi, którzy w drodze. Mam szczęście znać osobiście arcybiskupa Szczepana Wesołego. Pamiętam, że ilekroć wsiadałem z nim do samochodu arcybiskup wzywał orędownictwa Matki Bożej Dobrej Drogi mówiąc: „Madonna della Strada – módl się za nami, prowadź nas bezpiecznie do celu”. Pewnego razu zapytałem arcybiskupa: „Kim jest Matka Boża Dobrej Drogi?”. Odpowiedział, że jej wizerunek znajduje się w jednej z bocznych kaplic jezuickiego kościoła „Il Gesu” w Rzymie w którym znajduje się grób św. Ignacego z Loyoli. Ostatnio kiedy byłem w Rzymie miałem okazję nawiedzić ten kościół i modlić się przed Jej wizerunkiem. Chwila modlitwy zrodziła refleksję i pomysł, aby to właśnie Ona była patronkom obok św. Krzysztofa naszej parafii. Któż jak nie Matka Boża obok św. Krzysztofa będzie się skutecznie wstawiać za tymi, którzy w drodze. Czasy są takie, że ludzie ciągle podróżują. Kiedyś chodzili dzisiaj jeżdżą. Cele podróży są różne. Młodzi najczęściej wyjeżdżają za chlebem za granicę. Kiedy spotykam się z Parafianami w ramach odwiedzin duszpasterskich wielu opowiada o swoich bliskich, którzy znajdują się w różnych częściach świata. Ostatnio pobłogosławiłem na kolędzie za pośrednictwem internetu rodzinę znajdującą się akurat za granicą. W domu byli obecni rodzice, córce popłynęły łzy, kiedy jej udzieliłem tego kolędowego błogosławieństwa. Było to dla nas wszystkich bardzo wzruszające. Pragnę, aby Matka Boża Dobrej Drogi otoczyła swoją matczyną opieką tych wszystkich, którzy są w drodze, zakładają rodziny z dala od ojczyzny, emigrują za pracą czasowo. Wszystkich będących w drodze chcemy szczególnie polecać podczas nabożeństwa, które odprawiamy w każdą sobotę o godzinie 7.45. Istnieje możliwość, aby na naszej stronie internetowej parafii zapisywać takie osoby, naszych bliskich, których chcemy polecić wstawiennictwu Matki Bożej i św. Krzysztofa. Zachęcam, aby to czynić. Tak wielu w drodze, tak wiele intencji…

 

Ks. Adam Meyer: Od niedawna śpiewamy pieśń ku czci MB Dobrej Drogi? Skąd pochodzi tekst?

 

Ks. Proboszcz: W języku włoskim jest książka, która zawiera wiele modlitw do Matki Bożej Dobrej Drogi. W języku polskim jest ich niewiele. Nasz Pan organista Aleksander Koserczyk podczas jednej z rozmów zaproponował, aby tekst napisał ksiądz biskup Józef Zawitkowski. Napisałem list z prośbą i do dwóch tygodni biskup przesłał mi gotowy tekst. Nie spodziewałem się, że odpowiedź nadejdzie tak szybko. Ogromnie się ucieszyłem. Pozostało jeszcze napisać muzykę. Tutaj z pomocą pośpieszył kompozytor Pan Henryk Jan Botor, tyszanin z urodzenia. On napisał melodię i mamy piękną pieśń, którą będziemy przyzywać wstawiennictwa Matki Bożej Dobrej Drogi. Ona doskonale wpasowuje się w rzeczywistość naszej parafii.

 

Ks. Adam Meyer: Zatem Kwadrans z Matką Bożą Dobrej Drogi. Będziemy się modlić…

 

Ks. Proboszcz: Tak, za tych co są za granicami Polski, za tych którzy wybierają się w podróż. Bliscy, którzy mieszkają za granicą mogą prosić o modlitwę za rodziców, rodzeństwo, bliskich, którzy pozostali w ojczyźnie. Potrzeba nam takiej wspólnotowej modlitwy. Ona wzmocni więzi rodzinne. A tego nam dzisiaj potrzeba. Pamiętajmy, że przeżywamy Rok Rodziny.

 

Ks. Adam Meyer: Parafian z pewnością również interesuje jakie prace są obecnie wykonywane w parafii i jakie są dalsze plany?

 

Ks. Proboszcz: Dużo się dzieje. Ostatnio specjaliści rozpoczęli audyt energetyczny, aby szukać środków finansowych na docieplenie kościoła, zwłaszcza dachu, drzwi i okien. Ubolewam, że kościół w zimie jest zimny. Będziemy podejmować kroki, aby w miarę możliwości finansowych to zmienić. Aktualnie trwają prace nad wiatrołapem przy drzwiach głównych. Trwają również prace nad konfesjonałem w którym będzie spowiadał ksiądz dyżurujący w danym dniu w godzinach rannych od 7.30 do 8.00 oraz wieczorem od 17.30 do 18.00. Każdy penitent będzie mógł w nim przystąpić do spowiedzi a w szczególności osoby które mają problemy ze słuchem. Nieraz Parafianie sygnalizowali taką potrzebę w rozmowach. Zapewne wielu zauważyło, że została ukończona droga do kaplicy przedpogrzebowej, zamontowano lampy. Kaplicę przedpogrzebową ozdobi cudowny wizerunek Jezusa Chrystusa Przemienionego. Oryginał oblicza Jezusa znajduje się w kościele św. Małgorzaty w Nowym Sączu. Zachęcam do zapoznania się z historią tego cudownego obrazu. Aktualnie zbieramy środki na zakup lodówek do przechowywania zwłok. Chciałbym z głębi serca podziękować górnikom, którzy 4 grudnia złożyli ofiarę na duże świeczniki przed tabernakulum, po trzy z każdej strony. Zostało już oddane do użytku pomieszczenie dla księdza egzorcysty oraz pokój do rozmów. Cieszę się z nowego umiejscowienia kancelarii parafialnej. Otrzymuję wiele sygnałów, że nowa lokalizacja jest korzystniejsza przy zakrystii, szczególnie dla osób starszych, które nie muszą pokonywać wielu schodów, aby załatwić różne formalności. Cały czas myślę o kaplicy Matki Bożej Dobrej Drogi i Szczęśliwych Powrotów, która zostanie wydzielona i zamknięta z obecnej kaplicy dziennej. Dzięki temu pozyskamy miejsce, które będzie można dobrze dogrzać. Przewiduje w tej kaplicy ok. 150 miejsc siedzących. Będzie to duże udogodnienie dla Parafian, szczególnie w okresie zimowym na porannej Mszy świętej. W tej kaplicy znajdzie się właśnie wizerunek Matki Bożej Dobrej Drogi o którym wspomniałem na początku. Obraz, który obecnie posiadamy to reprodukcja. Specjalnie do kaplicy w niedługim czasie namaluje obraz prof. Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. To najważniejsze prace, które prowadzimy aktualnie w parafii. Sytuacja jest jednak dynamiczna. Nade wszystko zależy mi, aby ożywić grupy parafialne. Myślę, że z Bożą pomocą i ludźmi dobrej woli uczynimy naszą wspólnotę bardziej żywą, w której każdy znajdzie swoje miejsce, aby służyć wspólnocie najlepiej jak potrafi. A więc Matko Dobrej Drogi prowadź nas po drogach doczesności, abyśmy wkroczyli do wieczności z pomnożonymi talentami.

 

Ks. Adam Meyer: Dziękujemy Księdzu Proboszczowi za podzielenie się zamierzeniami związanymi z naszą parafią. Mamy nadzieję, że możemy liczyć na kolejny wywiad.

 

Ks. Proboszcz: Z całą pewnością. Jestem otwarty na każdą inicjatywę. Liczę na zrozumienie i dobrą wolę Parafian. To bardzo pomaga.

Zapamiętaj mnie (90 dni)