O naszym Prawie Jazdy kategorii - N

O naszym Prawo jazdy kategorii - N 

info z portalu - http://tychy.naszemiasto.pl

(dziękujemy Pani Jolancie Pierończyk)

 

Prawo jazdy kategorii N w kościele św. Krzysztofa w Tychach

Kurs na prawo jazdy kategorii N, czyli niebiańskie prawo jazdy to tegoroczna nowość w parafii św. Krzysztofa w Tychach. Jest to inicjatywa jednego z wikarych, ks. Krzysztofa Szoty.

Jako że jesteśmy parafią pod wezwaniem św. Krzysztofa, patrona kierowców, na ten rok szkolny i katechetyczny zaproponowałem taki kurs jako konkretną pomoc w przeżywaniu pierwszych piątków, mszy św. szkolnej i nabożeństw, a tym samym w duchowym wzroście najmłodszych członków naszej wspólnoty parafialnej - mówi ks. Krzysztof.

Pierwszopiątkowa msza św. szkolna ma wyjątkowy charakter. Homilia nie tylko polega na dialogu księdza z dziećmi, ale poprzez rekwizyty wprowadza atmosferę przygody. Ks. Krzysztof wychodzi do dzieci z ... kierownicą samochodową i zaprasza czworo dzieci na jazdę szkoleniową. Są słupki wypożyczone z placu manewrowego i jest drogowskaz, który wskazuje miejsce, do jakiego podczas takiej mszy ksiądz zabiera dzieci. W październiku, na spotkaniu inauguracyjnym kursu na niebiańskie prawo jazdy, na drogowskazie można było przeczytać „Fatima”.

Podczas tego pierwszego spotkania dzieci dostały książeczkę - Niebiańskie Prawo Jazdy, gdzie przez cały rok szkolny będą zbierać pieczęcie w kształcie kierownicy – za udział w pierwszopiątkowych mszach św. szkolnych, nabożeństwach różańcowych (7 razy), parafialnym Orszaku Trzech Króli, nabożeństwach majowych (7 razy) czy szkolnych spotkaniach rekolekcyjnych.

3 listopada o godz. 17 zaczyna się w kościele św. Krzysztofa druga jazda szkoleniowa w kursie na niebiańskie prawo jazdy.

Tym razem wybierzemy się do Włoch, na przedmieścia Turynu, by się spotkać ze świętymi Janem Bosco i Dominikiem Savio, którzy powiedzą nam, co powinniśmy zrobić, by dostać się do nieba - tłumaczy ks. Krzysztof Szota. - Mam nadzieję, że ten projekt duszpasterski pozwoli dzieciom lepiej zrozumieć Eucharystię i przeżywać ją z większym zaangażowaniem. Pokaże piękno różnych form modlitwy i liturgii. Przyczyni się do ożywienia wiary i odnowi życie modlitewne - dodaje katecheta.

Kurs nie jest zamknięty tylko dla parafian, wręcz przeciwnie - mile widziany jest każdy zainteresowany zdobyciem takiego prawa jazdy. Na piątkowym spotkaniu będzie można jeszcze otrzymać książeczkę na pieczątki za udział w wyznaczonych mszach i nabożeństwach.

Inicjatywa ks. Krzysztofa Szoty wpisuje się w trend wprowadzony przez nowego proboszcza, ks. prałata Zenona Ryznera, który stara się, by w kościele pod wezwaniem św. Krzysztofa działy się rzeczy związane z kompetencjami tego właśnie świętego. Z jego osobistej inicjatywy powstaje tu kaplica Matki Bożej Dobrej Drogi, gdzie centralne miejsce zajęła kopia obrazu Madonny della Strada z rzymskiego kościoła Il Gesu

 

Zapamiętaj mnie (90 dni)